Bu Sayfa bas

Tüvtürk Randevu

tüvtürk randevu alma araç muayenesi istasyonlarına randevu almak için araç muayene ve Tüvtürk randevu hakkında gereken kapsamlı yararlı bilgiler içermektedir. TÜVTÜRK randevu araç muayene istasyonlarında neler gerekiyor? Araç muayene randevusu almak için daha hızlı ve kolay Tüvtürk ten randevu nasıl alınır? Tüvtürk randevu almak için online telefonla bizi arayarak veya internet web sitemizden online başvuru yapın, hemen size ulaşarak, Tüvtürk randevu öncesi araç muayenesi için hazırlamanız gereken zorunlu evraklar, ekipmanlar ve TÜV TÜRK için merak ettikleriniz hakkında daha kapsamlı ve teknik bilgiler vererek, araç randevu alarak, randevu bilgilerinizi de unutmamanız için SMS olarak cep telefonunuza gönderiyoruz.

araç muayeneTrafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların Tüvtürk istasyonlarında teknik yeterliliklerinin, kontrol edilerek tespit edilmesine araç muayenesi denir.

Tüvtürk randevu İnternet ya da telefon üzerinden, ruhsat bilgileriyle birlikte, araç plakası, araç cinsi ve araç muayenesi için aracın durumuna ve cinsine göre gerekenler hakkında araç muayenesi yaptıracak olan vatandaşların bilgi edinilmesi sağlanarak istediğiniz araç muayene istasyonuna uygun tarih ve saat aralığına kayıt işlemine araç muayene randevu denir.

Araç sahipler türk tüv, TÜV, tüv tük, tüv türk, tümtürk, tüf, fenni muayene, taşıt muayene, araba muayene, karayolları muayene, fren muayene, tüv randevu vb. deyimler kullanmakta olsada gerçek ismi TÜVTÜRK’dür.

Tüvtürk ten bağımsız 7/24 online telefon ya da başvurunuza karşılık size dönüş sağlayarak Tüvtürk randevu randevu diğer bilgilerle araç muayene, araç muayene randevu üzerine hizmet sağlayan özel bir şirkettir. Web sitemiz aracmuayenerandevu.com.tr üzerinden yapılan başvuru sonrası siz değerli araç sahipleri aranarak, tarafımızdan Tüvtürk randevu almak için yardım istiyorsanız? öncelikle bizi aramanız yahut yukarıda araç muayene randevu bölümüne tıklayarak açılan başvuru formuna sizlerden istemiş olduğumuz ön bilgileri göndermeniz gerekmektedir.

(tüvtürk randevu alma)
Araçların muayene yaptırılması zorunlu olup, gecikme durumunda tüvtürk muayene ücretinin %5 i kadar geçen her ay için gecikme ücreti alınır. Araç muayene süresi geçen araçların trafik kontrollerinde tespit edilmesi sonucu uyarı , trafik para cezası ve aracın bağlanması gibi yasal işlemler yapılır. Bu nedenle muayene süresi geçen araçların trafik güvenliği açısından seyir halinde iken maddi hasarlara, kazalara da, mal ve can kaybına da neden olabilir. Araç muayenesi için düzenli kontrol yaptırılması için Tüvtürk muayene bir vatandaşlık görevidir.

İnternet üzerinden araç muayene randevu almak için araç plakası ve ruhsat belge seri numarası eşleştirilmesi sonucu araç muayene randevu kaydı gerçekeştirilir. Araç borç durumu, tadilat durumu, geçici belgeli araç, aracın başkası adına olması randevu alınmasına engel değildir. Ancak araç muayene istasyonlarında duruma göre gerekli yetki yazısı, vekalet yazısı, tadilat montaj belgesi, ek bir belgesi gibi evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir.

Araç muayene randevu alındığınız plaka ile başka bir araç plakası değiştirilememekte, aynı plakalı araç için yılda tüvtürk 2 defa araç muayene randevu alma , alınan araç muayene randevu ise başka istasyon, tarih yada saate en fazla 3 defa araç muayene randevu değişikliği yapılabilmektedir.

Tüvtürk rezervasyon sisteminde araç muayene randevu kısıtlamaların nedeni ise randevu sisteminin kötüye kullanılmasını önlemek için uygulanmaktadır.

Tüvtürk hakkında daha detaylı bilgilere ihtiyacınız yoksa araç sahipleri araç muayeneleri randevunuzu kendiniz alırken ya da bir başkasına randevu alırken yahut aldırırken bu konuda dikkatli olmanızı önemle hatırlatmak isteriz. Araç muayenesi randevu alma veya güncelleme limitinizi doldurduğunuz taktirde sadece randevulu hizmet veren Tüvtürk istasyonlara maalesef randevu alınamamakta, randevusuz hizmet veren tüvtürk araç muayenesi istasyonlarına gidip sıra bekleyerek randevusuz olarak araç muayenesi yaptırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Her yıl ölümlü ve ağır yaralanmalı kazaların yaşandığı Türkiye genelinde 2013 yıl sonu itibarıyla 738 bin 361 kamyonet, 1 milyon 784 bin 233 motosiklet, 1 milyon 31 bin 273 traktör, 274 bin 967 kamyon, 126 bin 642 minibüs, 48 bin 789 otobüs, 23 bin 96 özel amaçlı taşıt olmak üzere toplam 5 milyon 134 bin 423 araç Tüvtürk muayenesiz olarak trafikte yer alıyor.

Sadece randevu alınarak gidilmesi zorunlu araç muayenesi Tüvtürk istasyonlarına araç muayene randevu alınarak gidilmesi ve bu tüvtürk istasyonlarda aracınızda ağır kusurlar tespit edilmesi tüvtürk randevu sonucu araç muayene tekrarına kalarak yine aynı istasyona araç muayene tekrarı randevusu alınarak gidilmesi zorunlu olup, tespit edilen ağır kusurların 30 gün süre içinde tamamlanarak mutlaka tekrara gidilmesi gerekmekte olup aksi taktirde yeniden tüvtürk araç muayene randevusu alarak araç muayene ücretini tekrar ödemek zorunludur.

Trafikte bulunan toplam araçların yüzde 71,4′ü Tüvtürk muayenesi yapılmış araçlardan, yüzde 28,6′sı ise Tüvtürk e gitmemiş muayenesi yapılmamış araçlardan oluşuyor.

Araç muayene öncesinde bilinmesi gereken önemli konular hakkında kapsamlı ve faydalı bilgiler sunarak araç muayene randevu işlemlerinizi de sizin adınıza gerçekleştiriyoruz. Telefonla (tüm operatörler dahil) dilediğiniz saatlerde arayabilir ya da web sitemizde yukarıda yer alan online rezervasyon formunu kullanarak araç bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Tüvtürk randevu muayene süresi gelen araçların ilgili kişiler tarafından internet ve telefon aracılığıyla gerekli koşullardan haberdar olunarak belirli bir tarih ile saat aralığına yapılan kayıt işlemine denilmektedir. Araç sahipleri kendi adına yahut bir başkası adına da randevu alabilir. Burada önemli olan muayenesi yapılacak aracın plakası üzerinden işlem yapılacağı için araç bilgilerinin doğru girilmesidir. Ayrıca araç sahibi dışında araçların nasıl muayene yapıldığını incelemek için gereken koşullar bölümünde şahıs veya kurumlar için ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüvtürk randevu almak için telefonla 0 888 233 0666 online 7/24 bizi arayabilir veya araç muayene rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.

Araç muayene yapılması konusunda ülke genelinde yetkili tek kuruluş olan Tüvtürk (Kuzey Taşit Muayene İstasyonlari Yapim ve İşletim A.Ş.) özelleştirme sonucu milyonlarca araç sahibine ev sahipliği yapmıştır. “Tüvtürk” 194 sabit istasyonu 2 adet motosiklet ve 73 gezici araç muayene istasyonunda görevli ortalama 3.500 çalışanı ile Türkiye’nin her noktasında hizmet vererek yılda 6 milyona yakın aracın periyodik ve yola elverişlilik muayene işlemlerini, 1 milyona yakın aracın da egzoz gazı emisyon ölçümü hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Muayene de kusurlar tespit edilen araçlara ücretsiz muayene tekrarı hakkı verilerek, tespit muayenesi ile birlikte muayene sayısı 10 milyona ulaşmaktadır.

Araç Muayene İstasyonlarında verilen hizmetler

 • periyodik araç muayene yapılması
 • yola elverişlilik araç muayene ( ağır vasıta yola uygunluk)
 • tadilat sonrası araç muayene ( lpg, motor, kasa vb. montaj veya değişim
 • zorunlu araç muayene
 • egzoz gazı emisyon ölçüm muayenesi
 • tespit muayenesi ( randevusuz)

TÜVTÜRK’ te yenilikler

 • Tüvtürk Ulaştırma Bakanlığı Denetiminde, ilk uluslararası standartlara uygun araç muayenesi
 • Uluslararası standartlarda araç muayene eğitimi almış, kalifiye uzman eleman yetiştirilmesi
 • Araç kusurlarından kaynaklı trafik kazalarının en aza indirilmesi
 • Trafikte mal ve can güvenliğinin sağlanması, yeni araç muayene anlayışıyla devlet birimleri ile iş birliği
 • Tespit ( logo vb. değişiklikler sonucu muayene)

Tüvtürk ile Ekonomi

 • Tüvtürk iş gücüne geniş iş imkanıyla istihdam
 • Araç muayene sayesinde bakımını daha önemli hale getirerek yakıt tasarrufu da sağlanması
 • Otomotiv sektöründe hem 2. el araç satış hem de servis sektöründe hareketlenme

Otomotiv Sektörü – Tüvtürk

Araç muayene sonucunda elde edilecek istatistik bilgileri kamu yararına paylaşılarak. Bunun yanı sıra, araç muayene de tespit edin emniyetsiz ve kusurlu parçaların değiştirilmesi, yedek parça ve araç servis hizmeti pazarına hareketlilik getirilmesi. İkinci el araç piyasasını hareketlendirerek TÜVTÜRK onayı alan araçların maddi değeri artırmaktır.

Tüvtürk te İstihdam – Eğitim

Araç muayene istasyonlarında yaklaşık 3.500 kişilik çalışanı ile istihdam sağlanmakta, TÜVTÜRK İstasyonlarında görev yapan genel personelin teknik eğitimiyle ilgili olarak MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüyle iş birliği protokolü kapsamında personelin araç muayene tekniği eğitiminin hem teknik hemde teorik kısmında Türkiye’nin çeşitli illerinde belirlenen teknik liselerle de iş birliği yapılmıştır. Bu sayede eğitim – sanayi ortaklığı sağlanarak, öğretmenlere yeni araç muayene sistemiyle ilgili bilgiler aktarılmaktadır.

Tüvtürk Trafik Güvenliği

Araç muayenesinin ciddiye alınarak belirli bir standarda kavuşması, araç kusurundan kaynaklanan trafik kazalarının azalmasına ve trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlamıştır. Periyodik olarak düzenli bakımı yapılmış araçların performansının artmasıyla birlikte yakıt sarfiyatı ve gürültü kirliliği de azalmaktadır. Türkiye de bakımlı yapılan araç sayısının artmasıyla, araçların ömrü uzamakta ve ikinci el değeri de bu sayede artmaktadır.

Devlet Gelirleri Tüvtürk

Yapılan her araç muayene den alınan bedelin önemli bir kısmı 20 yıl boyunca artan faiz oranlarıyla devlet kasasına gelir olarak eklenemektedir. İlk 3 yılda araç muayene ücretlerinden elde edilecek gelirin %30’u, takip eden 7 yılda gelirlerin %40’ı, son 10 yıllık işletim döneminde ise, araç muayene gelirlerinin %50’si devlete aktarılmaktadır.

Tüvtürk

 • tüvtürk randevu
 • tüvtürk randevu alma
 • tüvtürk randevu alma

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://aracmuayenerandevu.com.tr/