Araç Muayene Randevu

TÜVTÜRK randevu alma sistemi yenilendi. Tüvtürk araç muayene randevu almak için resmi sitede bir çok özelliklerleTüvtürk rezervasyon sitesi yayında.

Tüvtürk  hizmetlerinden yararlanabilmek için en çok rağbet gören başta İstanbul, Ankara, İzmir,Bursa, Konya,Antalya olmak üzere diğer Türkiye genelinde yer alan 300 e yakın araç istasyonlarına gitmeden önce rezervasyon ve gerekenler hakkında bizi arayabilirsiniz.  Araçların türüne ve kullanım şekline göre zorunlu olarak yılda 1 kez ya da iki yılda 1 kez yapılmaktadır.  Araç muayene işlemi Avrupa standartlarına uygun olarak TÜVTÜRK araç istasyonlarında periyodik olarak Türkiye genelinde tarafsız bir şekilde yapılmaktadır.

Size sunduğu hizmetler sizin hayatınızı kolaylaştırır; zaman kaybetmeden aklınızda ki tüm sorulara ve sorunlara çözüm bulabiliriz. Örneğin: Araç muayene istasyonlarında araç muayenesi yapılırken en çok nelere dikkat ediliyor? Araç muayene esnasında yanınızda bulunması gereken belgeler neler? Aracınızın araç muayeneye engel teşkil edecek bir trafik cezası, vergi borcu, gereken evrak ve koşullarda eksiğiniz var mı?
Araç sahiplerinin internet ya da telefon üzerinden randevu alırken ruhsat bilgileriyle araç plakası, ruhsat belge numarası, araç tipi, randevu istedikleri istasyon bilgileri, randevu tarihi ve saati, muayeneye engel herhangi bir trafik cezası, vergi borcu, hgs ve kgs borcunun olup olmadığını, aracı muayeneye götürecek vatandaşın şirket, kamu, dernek ya da başkasına ait aracın muayenesini yapılabilmesi için muayene öncesi gereken ek evrak ve koşulları hakkında bilgi vererek daha dikkatli bir şekilde rezervasyon işlemini garantiliyoruz. Aksi takdirde yanlış yapacağınız rezervasyon gideceğiniz araç muayene istasyonunda işlemlerinizi yaptıramadan geri döneceğinizi ve yeniden randevu alarak tekrar gitmek zorunda kalacağınızı lütfen unutmayınız!

  • TÜVTÜRK araç muayene randevu sisteminde aynı plakaya ait aracın yılda iki defa randevu alma, üç defa değişiklik yapma hakkına sahip olduğunuzu aksi takdirde randevusuz hizmet veren araç muayene istasyonlarına gitmek zorunda kalacağınızı, saatlerce sırada bekleyerek zaman kaybına uğrayacağınızı ve hatta aracın fenni muayenesini yaptıramayacağını biliyor musunuz?
  • TÜVTÜRK‘te bir plakaya alınan araç randevusu başka bir araç plakası ile değişikliği yapılamamaktadır. Randevu kaydı tamamlanmış bir aracın ruhsat sahibi dışında başka biri tarafından muayene yaptıracak ise son bir ay içinde bir başkası adına ruhsat sahibi aracın işlemleri yaptırmamış ise araç muayenesini yaptırabilmektedir.

 

Tüzel kişiler adına kayıtlı araçlarının yaptırılabilmesi için o kurumun çalışanı ise o kurum tarafından düzenlenmiş yetki yazısı, imza yetkilisi ise imza sirküleri, bunların dışında başka bir şahıs yaptıracak ise noter onaylı vekaletname istenmektedir.  Kamu ya da dernek araçlarının muayene yaptırılabilmesi için yaka kartı veya yetkilendirme yazısı istenilmektedir.  Çok yoğun çalışan araç muayenesi yapan istasyonlara randevu alıyorsanız,  muayene süreci için ortalama 1-2 saatinizi ayırın, zaman planınızı buna göre yaparak, TÜVTÜRK rezervasyon sisteminden size aldığımız randevu saati, muayenenin başlama saati değil, araç sahibinin muayene istasyonuna gittiğinde müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir.  Araç muayene rezervasyon işlemleri,  kabul işlemlerine takiben, ortalama 1 saat sürmektedir.  İstasyon alanına giriş, müşteri kabulü ve gişelerden ücret ödeme ile muayene süreci de göz önüne alındığında,  özellikle şehir merkezlerinde yer alan istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayırarak, planınızı buna göre yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Vergi borcu, trafik cezaları, HGS ve OGS borçlarını mutlaka detaylı olarak kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden araç muayeneye istasyonlarına gitmeyiniz. Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle istasyonlarda öncesinde araçlar için kayıt öncesi detaylı borç kontrolü sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, kesinlikle muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı için aradığımızda borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek gelmelerini hatırlatırız. Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin! Bu hizmeti “TÜVTÜRK” istasyonlarından da alabilirsiniz. Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet istasyonların tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

“Araç ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer şirket, kamu için ek olarak gereken size belirttiğimiz zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. İstasyonlara muayene hizmeti için giderken, aracınızın LPG/CNG’li ise gaz sızdırmazlık raporu almanız gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması durumunda LPG daha önceden ruhsatınıza işli ve 10 yıl süreyi aşmamış ise hafif kusur olarak değerlendirilmektedir. Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun”

İşte araç muayene için gerekeler

Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, tadilat muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak zorunlu gaz sızdırmazlık raporu ile montaj tespit raporu (LPG/CNG ve buna benzer araçlar için sonradan takılaran tadilatlı olarak istasyona başvuran araç sahipleri için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi TÜV’ de istenmektedir.

Araç muayene ücretleri, gecikme ve diğer tüm ödemeler nakit olarak gerçekleştirilmekte kredi kartı ile ödeme yapılamamaktadır. Araç muayenesi için ödenen ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. 2014 yılı için egzoz emisyon ölçümü ücreti 35 TL’dir. İlk kez ölçüm yaptıran araçların 6 TL’ye motorlu araç egzoz gazı emisyon ruhsatı alması gerekmektedir. Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemeyin! 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen her ay için ücretinin %5′ i kadar gecikme ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir. Motosiklet sahiplerinin araç giderken kasklarını, cam koruyucu yoksa rüzgar gözlük de yanında bulundurmaları zorunludur. Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orijinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir. Diğer araçlarda bulunması gereken ilkyardım seti, yangın tüpü, reflektörler vs. zorunlu olmayarak hafif kusurlu olarak değerlendirilmektedir.

“30.03.2014 tarihi itibariyle araç muayeneden geçemeyen araçların satışı da yapılamayacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü, artık muayenesi olmayan araçların satışının yapılmayacağını, muayenesiz araçların tescil aşamasında tescil ettirilmeyeceğini, otomobil alacakların dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini bildiriyor. Geçen yıl sonu itibariyle 6 milyon 145 bin 982 araç muayeneden geçmiş otomobil, 1 milyon 107 bin 62 de muayenesiz otomobil trafikte bulunuyor. Trafikte bulunan araçların yüzde 71,4’ü araç muayenesi yapılmış araçlardan,  yüzde 28,6’sı ise muayene yapılmamış araçlardan oluşuyor”

Tüvtürk randevu alma sistemine geçtikten sonra araçlarda bulunması gereken ekipmanları, sızdırmazlık belgesini, far ayarlarını hafif kusurlu olarak zorunluluktan çıkartarak, Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan alınan ek 1 belgesini, egzoz muayenesini istasyonlarda vermeye başlamıştır.

Belirli periyodlarda yapılması gereken araç muayene işlemini uluslararası standartlarda gerçekleştiren Tüvtürk, trafik ve araç güvenliği konusunu amaçlayan kendi mesai saatleri içinde hizmet veren özel bir şirkettir.

Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların Tüvtürk istasyonlarında teknik yeterliliklerinin, kontrol edilerek tespit edilmesine araç muayenesi denir. Vatandaşlar trafik muayene, tüv muayene, karayolları muayene, fren muayene vb. adlandırdıkları sistemin gerçek adı budur.

Tüvtürk ten daha hızlı ve kolay nasıl araç muayene randevu alınır? Araç muayene istasyonlarında en çok nelere bakılıyor? Araç muayenesi için en çok merak edilenler? için gerekli evraklar ve koşullar nelerdir?

  1. Araç muayene randevu alındığınız plaka ile başka bir araç plakası değiştirilmemekte, aynı plakalı araç için yılda 2 defa Tüvtürk araç muayene randevu alma , alınan araç muayene randevu ise başka istasyon, tarih yada saate en fazla 3 defa araç muayene randevu değişikliği yapılabilmektedir.
  2. Sadece randevu alınarak gidilmesi zorunlu Tüvtürk araç muayene istasyonlarına araç muayene randevu alınarak gidilmesi ve bu istasyonlarda aracınızda ağır kusurlar tespit edilmesi sonucu araç muayene tekrarına kalarak yine aynı istasyona araç muayene tekrarı randevusu alınarak gidilmesi zorunlu olup, tespit edilen ağır kusurların 30 gün süre içinde tamamlanarak mutlaka tekrara gidilmesi gerekmekte olup aksi taktirde yeniden araç muayene randevusu alarak araç muayene ücretini tekrar ödemek zorunludur.
  3. Tüvtürk araç muayene randevu sisteminde aynı plakaya ait aracın yılda iki defa randevu alma, üç defa değişiklik yapma hakkına sahip olduğunuzu aksi takdirde randevusuz hizmet veren araç muayene istasyonlarına gitmek zorunda kalacağınızı, saatlerce sırada bekleyerek zaman kaybına uğrayacağınızı ve hatta aracın fenni muayenesini yaptıramayacağınızı biliyor musunuz?
  4. Tüvtürk te bir plakaya alınan araç randevusu başka bir araç plakası ile değişikliği yapılamamaktadır. Randevu kaydı tamamlanmış bir aracın ruhsat sahibi dışında başka biri tarafından muayene yaptıracak ise son bir ay içinde bir başkası adına ruhsat sahibi aracın işlemleri yaptırmamış ise araç muayenesini yaptırabilmektedir.
  5. Tüzel kişiler adına kayıtlı araçlarının yaptırılabilmesi için o kurumun çalışanı ise o kurum tarafından düzenlenmiş yetki yazısı, imza yetkilisi ise imza sirküleri, bunların dışında başka bir şahıs yaptıracak ise noter onaylı vekaletname istenmektedir. Kamu ya da dernek araçlarının muayene yaptırılabilmesi için yaka kartı veya yetkilendirme yazısı istenilmektedir. Çok yoğun çalışan araç muayenesi yapan istasyonlara randevu alıyorsanız, muayene süreci için ortalama 1-2 saatinizi ayırın, zaman planınızı buna göre yaparak, Tüvtürk rezervasyon sisteminden size aldığımız randevu çalışma saatleri, muayenenin başlama saati değil, araç sahibinin muayene istasyonuna gittiğinde müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir. Araç muayene rezervasyon işlemleri, kabul işlemlerine takiben, ortalama 1 çalışma saati sürmektedir. İstasyon alanına giriş, müşteri kabulü ve gişelerden ücret ödeme ile muayene süreci de göz önüne alındığında, özellikle şehir merkezlerinde yer alan istasyonlarda ortalama 2 saatlik bir zaman ayırarak, planınızı buna göre yapmanızı tavsiye etmekteyiz.
www.aracmuayenerandevu.com.tr

Farkımız haftanın 7 günü 24 saat resmi tatiller ve hafta sonuda dahil talebiniz doğrultusunda detaylı bilgiler edinmenizi sağlayarak, rezervasyon bilgilerinizin sistem üzerinden gönderilmesini gerçekleştiriyoruz. Hazırlık aşamasında araç sahipleri bilgi edinerek rezervasyon yapmak için baştaGoogle olmak üzere arama motorlarında en çok tıklanarak trendlerde popülarite kazanan anahtar kelimeler Tüvtürk > Tüvtürk Muayene > Tüvtürk randevu > Tüv randevu > araç muayene randevu rekabet sürmeye devam etmekte. Şirketimiz web sitesine tarayıcılara site adresimizi yazarak veya bu anahtar kelimelerde çıkan sonuçlarda bularak basit bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Web sitemizde : Tüvtürk – istasyonlar, randevu iptali, çalışma saatleri, araç muayene sorgulama ve ayrıca size yararlı olabilecek çeşitli içerikleri kapsamlı makaleler olarak arama motorunda yayınlıyoruz. Sadece araç muayene randevu hizmeti değil bizi aradığınızda katma değerli servisimiz olarak araç muayene öncesi (gereken zorunlu belgeler, zorunlu ekipmanlar, genel borç durumu, vekaletle muayene durumları, tadilat muayenesi, borç yapılandırmaları, lpg dönüşüm, logo işleme, tespit muayenesi ) önemle bilmeniz icap eden konularda faydalı bilgilerinde anlatımını yapıyoruz. Tüvtürk ; Ulaştırma Bakanlığı ilgili birimleri tarafından denetlenerek, Türkak tarafından akredite edilen, Doğuş Otomotiv, TÜVSÜD, Bridgepoint ortaklığından oluşan TÜVTÜRK özel bir şirkettir.
Tüvtürk Kamu kuruluşu değildir. Periyodik araç muayene, yola elverişlilik, tadilat sonrası araç kontrolü, zorunlu araç muayene, egzoz gazı emisyon ölçümü ve tespit muayenesi görevleri verilerek iş ortakları yani alt işletmecileriyle beraber araç muayenesi için Türkiye genelinde yetkilendirilmiştir. 81 ilde 300 konumda araç muayene istasyonları, 3.500 çalışanıyla beraber sabit ve gezici tesisleriyle aynı standartlarda araç kabulü yaparak 6. yılına girmiştir.
“Tüvtürk” ‘ün açılımı ise Kuzey Taşıt Araç İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş.” faaliyet ünvanı ileTÜVTÜRK merkezi İstanbul adresinden koordine edilerek ülke genelinde tesisleriyle resmi tatil hafta sonu pazar günleri hariç sabah 08:00 – 17:30 saatlerinde %90 randevu sistemiyle genel muayene, tekrarı ve yukarıda bahsi geçen hizmetler için müşteri kabul işlemlerini gerçekleştirmektedir.
Tüvtürk ten ticari olarak bağımsız olarak faaliyet gösteren firmamız 2009′ yılından bugüne haftanın 7 günü 24 saat eğitim almış tecrübeli kadromuz ve size özel müşteri temsilcileriyle telefon numaranızdan aramanızın ardından merak ettiğiniz alanlarda profesyonel çözümler bularak araç muayene randevu işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirmekteyiz.