Araç Muayene Güncel Bilgiler

Türkiye genelinde 81 ilde 193 adet sabit ve 73 adet gezici araç muayene istasyonu ile birlikte toplam 262 noktada hizmet verilmektedir. Araç muayene hizmeti en ücra noktalara kadar taşınmaktadır.

Nüfusun yoğun olduğu illerde uzun bekleme kuyruklarını minimize etmek amacıyla araç kapasitesini karşılayacak sayıda muayene istasyonu ve muayene kanalı bulunmaktadır.

Mevcut yöntemlerle yapılan şase, motor, plaka ve görüntü kontrolü daha da ileriye taşınarak kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilmekte ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanmaktadır.

Muayenede başarılı olan araçların ön plakaları üzerine, bir sonraki araç muayene tarihini belirleyen muayene etiketi yapıştırılmaktadır. Ayrıca muayene sonucunu gösteren Muayene Raporu hazırlanıp müşterilere teslim edilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerine yük nakli yapan ağır tonajlı ticari araçlar genel teknik muayeneleriyle birlikte yola elverişlilik belgelerini de TÜVTURK İstasyonları’ndan temin edebilmektedirler.

Araç muayene hizmeti yanında egzoz emisyon muayene hizmeti de verilmektedir.

Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokole göre, yaklaşık 2.400 kişiye teknik eğitim verilmiştir.

İstasyonlarda çalışan personel 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitimlerden geçecek ve tüm teknik personel, “Araç Muayene Yetki Belgesi” almıştır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünü sadece Muğla Marmaris istasyonu dışında, tüm Araç Muayene İstasyonlarında yaptırabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm hizmeti Gezici Araç Muayene İstasyonlarında 09.11.2011 tarihi itibariyle verilmeye başlanmıştır. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü veren gezici istasyonlar için lütfen tıklayınız

Sadece randevu ile hizmet veren 18 istasyonda muayene tekrarı hizmeti de randevu ile verilmeye başlanmıştır. Bu istasyonlarda muayene tekrarına gelecek vatandaşların tekrardan muayene tekrarı için randevu almaları gerekir. Sadece randevu ile hizmet veren istasyonlar için lütfen tıklayınız.

Gaziantep Merkez istasyonu 23 Temmuz itibariyle sadece randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Konya iline bağlı Akşehir, Ilgın, Beyşehir, Seydişehir, Çumra, Karapınar, Ereğli araç muayene istasyonları 13 Ağustos Pazartesi tarihinden itibaren randevu sistemi ile hizmet vermeye başlamıştır.

Torbalı araç muayene istasyonuda 15 Haziran itibariyle randevulu olarak hizmet verilmektedir.

İstanbul Maslak ve Kızıltoprak Motosiklet Muayene İstasyonları hizmet vermeye başlamıştır.

1 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Hadımköy ve Samandıra araç muayene istasyonları sabah 04.00’e kadar açık olacaktır.

Konya Merkez istasyonu 1 Kasım 2012 tarihi itibari ile sadece randevu hizmet vermeye başlamıştır.

Kış saati uygulaması ile Tunceli, Bingöl, Siirt, Mardin, Şırnak araç muayene istasyonları, 30 Ekim 2012 tarihi itibari ile 08.00 – 16.30 saatleri arasında hizmet vermeye başlayamıştır.

Bursa Gemlik istasyonu 02 Ocak 2013 tarihi itibari ile sadece randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Antalya Kaş Araç Muayene İstasyonu 15 Kasım 2012 itibariyle hizmete açılmıştır.

Sivas Suşehri Araç Muayene İstasyonu 28 Aralık 2012 itibariyle hizmete açılmıştır.

Şanlıurfa Birecik Araç Muayene İstasyonu 12.12.2012 itibariyle hizmete açılmıştır.

Kırıkkale Yahşiyan istasyonu 23 Ocak 2013 tarihi itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

İzmir Bornova İstasyonumuzda 02.01.2013 tarihi itibari ile Yola Elverişlilik Muayene hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Antalya Kaş ve Mardin Nusaybin istasyonları 14 Şubat 2013 tarihi itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Antalya Motosiklet İstasyonu 5 Haziran 2013 itibari ile hizmet vermeye başlamıştır.
Van Erciş istasyonum 29 Nisan 2013 itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Bingöl, Mardin, Şırnak, Siirt, Tunceli istasyonları 08 Nisan 2013 tarihi itibari ile 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır.
Ordu Merkez istasyonu 21 Mart 2013 tarihi itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
İstanbul Silivri, İstanbul Şile İstasyonları ve bu istasyonlara bağlı olarak hizmet veren Maslak & Fenerbahçe motosiklet muayene istasyonları 01.04.2013 tarihi itibari ile 08.30-18.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır
19.03.2013 itibari ile Osmaniye Kadirli İstasyonunda egzoz emisyon ölçüm hizmeti verilmeye başlanmıştır.
Denizli Çivril, Denizli Acıpayam, Manisa Demirci ve Manisa Alaşehir istasyonları 4 Mart 2013 tarihi itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Antalya Kaş ve Mardin Nusaybin istasyonları 14 Şubat 2013 tarihi itibari ile randevulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.
12.03.2013 itibari ile Sivas Suşehri ve Osmaniye Merkez İstasyonunda egzoz emisyon ölçüm hizmeti verilmeye başlanmıştır.
Hadımköy ve Samandıra istasyonları yıl boyunca sabah 04.00’e kadar Hizmeti verecektir.